University of Aberdeen

University of Aberdeen: Saturday, 24 November, 2001

HONORARY DEGREE

MASTER OF THE UNIVERSITY

Robert Horne (Robbie) Shepherd, MBE, broadcaster, journalist and commentator.

ARTS & SOCIAL SCIENCES

HIGHER DEGREES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Heather Suzanne Dickey, Stuart Kinross, Paul Chee Seong Lian, William Mackie, John Andrew Ritchie Smith.

MASTER OF LAND ECONOMY

Rural Surveying - Joy M Burns, John Philip Crawshaw, Patricia Duncan, James E Stuart*, Emma May Weinmann, Alison Kristina Wright.

Urban Surveying - Craig Fotheringham, Caroline Hill, David James Holman*, Elaine Elizabeth McCann , Timothy Bruce McDowell, Laura M Quin, Eric Andrew Stevens*, Morag Janet Isabella Swanson, Jenefer Gwenllian Mary Taylor.

MASTER OF LETTERS

Applied European Studies - Jennifer Anne Williamson BA(York).

Irish-Scottish Studies - Ronald Stephen Dornan*, Benjamin Sherlock.

Strategic Studies - Young Dae Kim, Paul Sherrard, James Sutherland*, Kristen Wilson.

MASTER OF SCIENCE (ECONOMICS)

Business and Management - Elaine Morag Bruges, Rachel Cameron, Bolor Choijamts, Lynsey Kathryn Moy Magee, Rhodri Thomas, Gregg David Wilkie.

Finance and Investment Management - Anastasios Argyropoulos, Sara Elbuzedi, Lin Lin, John Nicholas Paul, Rebecca Pirie, Jie Qin, Qing Shi, Tao Song.

MASTER OF SCIENCE (ENTREPRENEURSHIP)

Louise Rachel Nicolson*, Glenis Wade.

UNDERGRADUATE DEGREES

MASTER OF ARTS

Shona Evelyn Adam, Abisola Daranijo, Keith Mitchell Duncan, Neil R Forbes

DESIGNATED DEGREES

Accountancy - Catriona Stuart, Laura Alexandra Wood.

Computing - Colin Anthony Ashton.

Computing Science - Neil Stuart Colbourn.

Cultural History - Theresa Goodman.

English - Marie-Louise Patterson, Jennifer Claire Tait.

Management Studies - Linky Parng.

Philosophy - Tomas Dhugald Shepherd.

Psychology - Nicola Jane Baillie, Simon Ian Christie, Victoria Elizabeth Emmerson, Susan Kimberley Gardiner, Scott MacPherson.

Sociology - Jill Allison Johnston, Tracey Ann Robertson.

HONOURS DEGREES

Divinity - Iain Maclean Sinclair.

Economic Science - Andrew Iain Jackson Jamieson, Lesley Crossley McEwan, Billy McEwen.

English - John Graham Andrew Shelton, James Matthew Wright.

Politics and International Relations - Stephen Ross.

Psychology - Lesley Margaret McGregor, Andrew Martin.

BACHELOR OF LAND ECONOMY

Rural Surveying - Donald Alexander Fraser.

Urban Surveying - Ranald Richmond Dawson, Donal Patrick Henretty, Barry Mercer.

HONOURS DEGREES

Urban Surveying and Planning - John Robert Annat, Ian Alan Edward Buchan, Ryan John Stewart.

BACHELOR OF SCIENCE IN MARINE RESOURCE MANAGEMENT

Laura Ann Taylor.

ENGINEERING

HIGHER DEGREES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Graeme Stewart Clubb, Ana Ivanovic, Catherine Ann Milburn, Andrew Joe Starkey.

MASTER OF SCIENCE

Project Management - Richard A Bailey, James Bowie, Fergus Boyle*, Phil Bremner, Fraser Brown, Helen Campbell*, George Gerard Cassidy, Stephen Cook, Ian Currie, Joseph Robert Dunbar-Smith, Andrew John Franklin, Eric William Garbutt, Craig Lamont, Barrie Kenneth Limond, Jamie Paul Limond, Paul Mason, Duncan John Muirhead, Brian John Shirriffs, Mark David Tayler, Archibald H Walker, Graham James Whitehead.

Safety Engineering Reliability and Risk Management - Hamid Almi.

Technology and Management in the Oil and Gas Industry - Douglas Alexander Conner, Andrew J Davis, Michael Heaney, James Reid Mc-Nab, Neil J Meldrum, Patricia Elizabeth Murray, Callum D Sim, Colin Swan.

UNDERGRADUATE DEGREES

MASTER OF ENGINEERING

HONOURS DEGREES

Electrical and Electronic - Paul Daniel Coupe, Geoffrey Robert Greenhowe.

BACHELOR OF ENGINEERING

HONOURS DEGREES

Civil with Management - Angelos Simos.

Electronic & Software Engineering - Syed Shafi Imam Russell.

BACHELOR OF SCIENCE IN ENGINEERING

James Brown Woods Neil.

Civil - Garry Verling Boyle, Andrew John Dey.

Mechanical - Alistair Iain McLaughlin, Moises Antonio Sassa Gonga.

LAW

HIGHER DEGREES

MASTER OF LAWS

Commercial Law - Kyoung-Hee Baek, Jing Miao, Dajiang Pan, Jennifer Alison Tough.

International and European Law - Holger Peter Kunz.

UNDERGRADUATE DEGREES

BACHELOR OF LAWS

John Peter McNulty, Danielle Marta Maloney.

Honours Degree - Robert Douglas Aberdein, David Andrew Henry, Neal Scott Richardson.

* With distinction