In full: General Election 2015 Scottish seat results

Picture: TSPL

Picture: TSPL

10
Have your say

CHECK out the full list of Scottish MPs following a historic night north of the border as the SNP earned 56 out of 59 seats.

For weeks the polls told us it would be almost neck and neck between the Conservatives and Labour, while the SNP were set for an almost blanket victory. They were half right.

Jim Murphy, Margaret Curran and Douglas Alexander were just some of the high profile casualties as the SNP gained 50 seats on the 2010 election,

Below is the full list of MPs voted in.

Click on each link to discover exactly how the voting went in each constituency.

CONSTITUENCY - MP - POLITICAL PARTY

Aberdeen North - Kirsty Blackman - SNP
Aberdeen South - Callum McCaig - SNP
Aberdeenshire West and Kincardine - Stuart Donaldson - SNP

Airdrie and Shotts - Neil Gray - SNP
Angus - Michael Weir - SNP

Argyll and Bute - Brendan O’Hara - SNP
Ayr, Carrick and Cumnock - Corri Wilson - SNP
Ayrshire Central - Philippa Whitford - SNP
Ayrshire North and Arran - Patricia Gibson - SNP
Banff and Buchan - Eilidh Whiteford - SNP

Berwickshire, Roxburgh and Selkirk - Calum Kerr - SNP
Caithness, Sutherland and Easter Ross - Paul Monaghan - SNP
Coatbridge, Chryston and Bellshill - Philip John Boswell - SNP
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East - Stuart McDonald - SNP
Dumfries and Galloway - Richard Arkless - SNP
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale - David Mundell - Conservatives

Dunbartonshire East - John Nicolson - SNP
Dunbartonshire West - Martin Docherty - SNP
Dundee East - Stewart Hosie - SNP

Dundee West - Chris Law - SNP
Dunfermline and West Fife - Doug Chapman - SNP
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow - Lisa Cameron - SNP

East Lothian - George Kerevan - SNP
Edinburgh East - Tommy Sheppard - SNP

Edinburgh North and Leith - Deidre Brock - SNP
Edinburgh South - Ian Murray - Labour

Edinburgh South West - Joanna Cherry - SNP
Edinburgh West - Michelle Thomson - SNP
Falkirk - John McNally - SNP

Fife North East - Stephen Gethins - SNP
Glasgow Central - Alison Thewliss - SNP
Glasgow East - Natalie McGarry - SNP

Glasgow North - Patrick Grady - SNP
Glasgow North East - Anne McLaughin - SNP
Glasgow North West - Carol Monaghan - SNP
Glasgow South - Stewart McDonald - SNP
Glasgow South West - Christopher Stephens - SNP
Glenrothes - Peter Grant - SNP

Gordon - Alex Salmond - SNP
Inverclyde - Ronnie Cowan - SNP

Inverness, Nairn Badenoch and Strathspey - Drew Hendry - SNP
Kilmarnock and Loudoun - Alan Brown - SNP

Kirkcaldy and Cowdenbeath - Roger Mullin - SNP

Lanark and Hamilton East - Angela Crawley - SNP
Linlithgow and East Falkirk - Martyn Day - SNP
Livingston - Hannah Bardell - SNP
Midlothian - Owen Thompson - SNP

Moray - Angus Robertson - SNP

Motherwell and Wishaw - Marion Fellows - SNP

Na h-Eileanan An Iar (Western Isles) - Angus MacNeil - SNP

Ochil and South Perthshire - Tasmina Ahmed-Sheikh - SNP
Orkney and Shetland - Alistair Carmichael - Liberal Democrats

Paisley and Renfrewshire North - Gavin Newlands - SNP
Paisley and Renfrewshire South - Mhairi Black - SNP
Perth and North Perthshire - Peter Wishart - SNP

Renfrewshire East - Kirsten Oswald - SNP
Ross, Skye and Lochaber - Ian Blackford - SNP

Rutherglen and Hamilton West - Margaret Ferrier - SNP
Stirling - Steven Paterson - SNP

For all the latest election updates, follow our live coverage

Back to the top of the page