In full: General Election 2017 Scottish seat results

Picture: PA
Picture: PA
Share this article
4
Have your say

This page will feature the results of Scottish seats in the 2017 General Election.

Voters have gone to the polls to elect the next UK Government after Theresa May’s snap election call.

In 2015 the SNP turned Scotland’s political map yellow but it is expcected a number of seats will change hands. Get all of the results here as they are announced.

CONSTITUENCY - WINNING MP - POLITICAL PARTY

Aberdeen North - Kirsty Blackman - SNP

Aberdeen South - Ross Thomson - Conservatives

Aberdeenshire West and Kincardine - Andrew Bowie - Conservatives

Airdrie and Shotts - Neil Gray - SNP

Angus - Kirstene Hair - Conservatives

Argyll and Bute - Brendan O’Hara - SNP

Ayr, Carrick and Cumnock - Bill Grant - Conservatives

Ayrshire Central - Philippa Whitford - SNP

Ayrshire North and Arran - Patricia Gibson - SNP

Banff and Buchan - David Duguid - Conservatives

Berwickshire, Roxburgh and Selkirk - John Lamont - Conservatives

Caithness, Sutherland and Easter Ross - Jamie Stone - Liberal Democrat

Coatbridge, Chryston and Bellshill - Hugh Gaffney - Labour

Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East - Stuart McDonald - SNP

Dumfries and Galloway - Alister Jack - Conservatives

Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale - David Mundell - Conservatives

Dunbartonshire East - Jo Swinson - Liberal Democrats

Dunbartonshire West - Martin Docherty - SNP

Dundee East - Stewart Hosie - SNP

Dundee West - Chris Law - SNP

Dunfermline and West Fife - Doug Chapman - SNP

East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow - Lisa Cameron - SNP

East Lothian - Martin Whitfield - Labour

Edinburgh East - Tommy Sheppard - SNP

Edinburgh North and Leith - Deidre Brock - SNP

Edinburgh South - Ian Murray - Labour

Edinburgh South West - Joanna Cherry - SNP

Edinburgh West - Christine Jardine - Liberal Democrat

Falkirk - John McNally - SNP

Fife North East - Stephen Gethins - SNP

Glasgow Central - Alison Thewliss - SNP

Glasgow East - David Linden - SNP

Glasgow North - Patrick Grady - SNP

Glasgow North East - Paul Sweeney - Labour

Glasgow North West - Carol Monaghan - SNP

Glasgow South - Stewart McDonald - SNP

Glasgow South West - Christopher Stephens - SNP

Glenrothes - Peter Grant - SNP

Gordon - Colin Clark - Conservative

Inverclyde - Ronnie Cowan - SNP

Inverness, Nairn Badenoch and Strathspey - Drew Hendry - SNP

Kilmarnock and Loudoun - Alan Brown - SNP

Kirkcaldy and Cowdenbeath - Lesley Laird - Labour

Lanark and Hamilton East - Angela Crawley - SNP

Linlithgow and East Falkirk - Martyn Day - SNP

Livingston - Hannah Bardell - SNP

Midlothian - Danielle Rowley - Labour

Moray - Douglas Ross - Conservative

Motherwell and Wishaw - Marion Fellows - SNP

Na h-Eileanan An Iar (Western Isles) - Angus MacNeil - SNP

Ochil and South Perthshire - Luke Graham - Conservative

Orkney and Shetland - Alistair Carmichael - Liberal Democrats

Paisley and Renfrewshire North - Gavin Newlands - SNP

Paisley and Renfrewshire South - Mhairi Black - SNP

Perth and North Perthshire - Peter Wishart - SNP

Renfrewshire East - Paul Masterton - Conservative

Ross, Skye and Lochaber - Ian Blackford - SNP

Rutherglen and Hamilton West - Ged Killen - Labour

Stirling - Ged Killen - Labour