Holyrood 2016: Constituency and list results in full

Candidates from Scotland's main parties are vying to fill 129 vacant seats. Picture: Contributed
Candidates from Scotland's main parties are vying to fill 129 vacant seats. Picture: Contributed
Share this article
5
Have your say

THE country went to the polls on Thursday in what was widely-expected to result in an historic third term for the incumbent SNP government.

While winning a third consecutive mandate - in itself another key milestone for the party in Scotland - the SNP fell short of an overall majority by two seats.

The last election in 2011 saw the SNP secure an unprecedented majority, taking 53 out of the 73 constituency seats as well as 16 regional list seats.

Polls in the run-up to the election suggested that Nicola Sturgeon would lead her party to further gains but in fact lost six seats.

The surprise winners of the election night were the Scottish Conservatives who are enjoying a resurgence in Scotland. The party were once considered toxic north of the border but managed to knock Labour into third place securing 31 seats - their best ever haul at Holyrood.

To see how the electorate voted in your constituency, click on the links below to see the full results:

Aberdeen Central

Aberdeen Donside

Aberdeen South and North Kincardine

Aberdeenshire East

Aberdeenshire West

Airdrie and Shots

Almond Valley

Angus North and Mearns

Angus South

Argyll and Bute

Ayr

Banffshire and Buchan Coast

Caithness, Sutherland and Ross

Carrick, Cumnock and Doon Valley

Clackmannanshire and Dunblane

Clydebank and Milngavie

Clydesdale

Coatbridge and Chryston

Cowdenbeath

Cumbernauld and Kilsyth

Cunninghame North

Cunninghame South

Dumbarton

Dumfriesshire

Dundee City East

Dundee City West

Dunfermline

East Kilbride

East Lothian

Eastwood

Edinburgh Central

Edinburgh Eastern

Edinburgh Northern and Leith

Edinburgh Pentlands

Edinburgh Southern

Edinburgh Western

Ettrick, Roxburgh and Berwickshire

Falkirk East

Falkirk West

Galloway and West Dumfries

Glasgow Anniesland

Glasgow Cathcart

Glasgow Kelvin

Glasgow Maryhill and Springburn

Glasgow Pollok

Glasgow Provan

Glasgow Shettleston

Glasgow Southside

Greenock and Inverclyde

Hamilton, Larkhall and Stonehouse

Inverness and Nairn

Kilmarnock and Irvine Valley

Kirkcaldy

Linlithgow

Mid Fife and Glenrothes

Midlothian North and Musselburgh

Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale

Moray

Motherwell and Wishaw

Na h-Eileanan an Iar

North East Fife

Orkney Islands

Paisley

Perthshire North

Perthshire South and Kinross-shire

Renfrewshire North and West

Renfrewshire South

Rutherglen

Shetland Islands

Skye, Lochaber and Badenoch

Stirling

Strathkelvin and Bearsden

Uddingston and Bellshill

ELECTED REGIONAL LIST MSPS

Central Scotland - Leonard, Richard (Labour); Lennon, Monica (Labour); Griffin, Mark (Labour); Smith, Elaine (Labour); Mitchell, Margaret (Conservative); Simpson, Graham (Conservative); Harris, Alison (Conservative);

Glasgow - Sarwar, Anas (Labour); Lamont, Johann (Labour); Kelly, James (Labour); McNeill, Pauline (Labour); Tomkins, Adam (Conservative); Wells, Annie (Conservative); Harvie, Patrick (Green);

Highlands and Islands - Ross, Douglas (Conservative); Mountain, Edward (Conservative); Cameron, Donald (Conservative); Grant, Rhoda (Labour); Stewart, David (Labour); Todd, Maree (SNP); Finnie, John (Green)

Lothian - Briggs, Miles (Conservative); Lindhurst, Gordon (Conservative); Balfour, Jeremy (Conservative); Dugdale, Kezia (Labour); Findlay, Neil (Labour); Johnstone, Alison (Green); Wightman, Andy (Green)

Mid Scotland and Fife - Fraser, Murdo (Conservative); Smith, Liz (Conservative); Lockhart, Dean (Conservative); Stewart, Alexander (Conservative); Rowley, Alex (Labour); Baker, Claire (Labour); Ruskell, Mark (Green)

North East Scotland - Johnstone, Alex (Conservative); Thomson, Ross (Conservative); Chapman, Peter (Conservative); Kerr, Liam (Conservative); Marra, Jenny (Labour); MacDonald, Lewis (Labour); Rumbles, Mike (Liberal Democrat)

South Scotland - McAlpine, Joan (SNP); Harper, Emma (SNP); Wheelhouse, Paul (SNP); Hamilton, Rachael (Conservative); Whittle, Brian (Conservative); Beamish, Claudia (Labour); Smyth, Colin (Labour)

West Scotland - Bibby, Neil (Labour); Fee, Mary (Labour); Macintosh, Ken (Labour); Greene, Jamie (Conservative); Golden, Maurice (Conservative); Corry, Maurice (Conservative); Greer, Ross (Green)

DOWNLOAD THE SCOTSMAN APP ON ITUNES OR GOOGLE PLAY