University of Strathclyde graduates

0
Have your say

The following are expected to graduate at a ceremony at the University of Strathclyde on Thursday 2 July 2015 at 11.00 am

FACULTY OF SCIENCE - Professor Becky Lunn; Ms Emma Pooley; British Cyclist; Professor David Littlejohn

for the degree of DOCTOR OF PHILOSOPHY - for research in the Strathclyde Institute of Pharmacy and Biomedical Sciences - Roua Abdulrazzak Mohmmed Baker Abulkassim; Debbie Allan; Naomi Elizabeth Barbara Briggs; Evangelia Daskalaki; David Gavin Glass; Tansi Jamshed Khodai; Alison Caroline MacFadyen; Im-erb Punsod; Syed Atif Raza; Lewis James Stewart; Ahmed Fares Said Tawfike; Martin Witold Werno

for the degree of MASTER OF PHILOSOPHY - for research in the Strathclyde Institute of Pharmacy and Biomedical Sciences - Najwa Ali Abubaker; Yasir Abdulkarim Jarad

for the degree of MASTER OF RESEARCH - in Biomedical Sciences - Aisha Hussain Ezmirly; Graham Edward Falconer; Lara Anne Gauci; Shehla Unaiza Hridi; Simon Edward Mylrea

in Biochemistry - Robert Euan Wilson

in Immunology - Holly Greggan; Lucia Janicová

in Neuroscience - Kenneth Innes Morrison; Mayulu Muyembe Chaplin; Joanne Ka Yan To; Caroline Ann Wilson

in Drug Delivery Systems - Thidarat Wongpinyochit

in Toxicology - David Andrew Keers

for the degree of MASTER OF SCIENCE - in Clinical Pharmacy - Nouf A M Abu Theraa with merit; Khalid Mohammed Dawood Al-Zadjali with merit; Katherine Ann McCandless with merit; Abdulmohsin Abdulrahman A Marghalani with merit; Stephanie Miller with merit

for the degree of MASTER IN SCIENCE - in Immunology - Eleanor Elizabeth Parker with distinction

in Microbiology - Lauren Jay McNally with merit; Erin Michele O’Shaughnessy with distinction

for the degree of BACHELOR OF SCIENCE - in Biochemistry and Immunology - with First Class Honours - Jordan Taylor

with Second Class Honours - upper division - Amrit Pal Singh Dhami; Allison Neta Donaldson; Wing Yun Anita Wong

with Second Class Honours - lower division - Kirsty Ireland; Kelsey Alice Mills; Rebecka Linnea Sandilands; Jennifer Swan

in Biochemistry and Microbiology - with First Class Honours - Cameron Forbes Howard

with Second Class Honours - upper division - Jamie Milne Lomas; Allan Patterson; Alistair Duncan Shearer

in Biochemistry and Pharmacology - with First Class Honours - Chloe Barbara Rodgers

with Second Class Honours - upper division - Umer Ayub; Peter Stuart Baldwin; Craig Harrison Campbell; Nicola Louise Chisholm; Rachel Elizabeth Everett; Kathryn Ruth Gilles; Emma Jane Main; Caitlin Julie Moore

in Immunology and Microbiology - with Second Class Honours - upper division - Ainsley Dawn McGilvray Beaton; Melissa Johnson; Eilish Walker McBurnie

with Second Class Honours - lower division - Calum Brough; Rona Jane Miller; Louise Rankin

in Immunology and Pharmacology - with First Class Honours - Kym Bain; Caitlin Elizabeth Duncan; David Scott; John Totten

with Second Class Honours - upper division - Angela Boyle; Hannah Fleming; Alexandra Glackin; Rachel Hendry; Jade Claire Rainey

with Second Class Honours - lower division - Rachel Claire Andrew; Ross McGrory; Ailisa Proudfoot; Heather Margaret Walsh

in Biomedical Science - with First Class Honours - Stephanie Gordon

with Second Class Honours - upper division - Matthew Cullen; Amy Cunningham; Laura Rachel Dougall; Antony Fong; Abigail Jane Grover; Ross Brian McVean; Helen Matheson; Gillian Katie Murphy; Duncan Thomas Roseweir; Vidmantas Speckauskas; Nicole Stillie

with Second Class Honours - lower division - Ayesha Ameen; Ashleigh Ellen Marie Murray Brady; Ronald James Ritchie Gallacher; Lewis Harkins; Alexander George Edward Ingram; Myra Rana; Henna Sharif; Jodie Anne Shearer; Elnayal Ali Fadelmolah Soliman

with Third Class Honours - Kristopher Paul Kelly

in Forensic Biology - with First Class Honours - Shona Baillie; Chloe Jenny Manson; Emma Louise Playford; Laura Smith

with Second Class Honours - upper division - Byron Boggi; Pamela Louise McCulloch; Lesley Anne McIntosh; Ewan Norman Macleod; Caitlin Emma Scouler

with Second Class Honours - lower division - Kelly Jane Thomson; Victoria Ann Wilkinson

in Biological Sciences - Bachelor of Science - Josephine Elizabeth Cruz; Kevin John McCann; Callum Robertson

The following are expected to graduate at a ceremony at the University of Strathclyde on Thursday 2 July 2015 at 3.00 pm

FACULTY OF SCIENCE - Professor David Littlejohn; Professor Bertil Andersson; President, Nanyang Technological University, Malaysia; Professor David Littlejohn

for the degree of MASTER OF PHARMACY - in Pharmacy - with distinction - Gillian Louise McQuilter Agnew; Sunia Ali; Bah Yi Wei; Jessica Bogle; Christopher Boyle; Joseph Matthew Brayson; Rachel Anne Byars; Fiona Samantha Caldwell; Matthew Christie; Gillian Clark; Fiona Ancy Jean Cleat; Laura Elizabeth Davidson; Neil Davidson; Anne Finlayson; Chee Seng Fong; Julie Elizabeth Handley; Emma Hendrie; Heng Mok Hong; Sarah Louise Hill; Hooi Kuan Yee; Kirsten Donalda Hunter; Rachel Jeffrey; Tina Johnston; Wei Nian Kang; Leanne Kho Wei Wen; Jade Zhang Kirkpatrick; Leong Jit Chyi; Liew Wan Yee; Amanda McCabe; Jennifer McClintick; Zoe McGroarty; Lucy Margaret McKinlay; Lauren MacKinnon; Jillian Maguire; Emily Moriarty; Wan Ling Ng; Ong Ru Yen Brenda; Ooi Kiat Lay; Dhivya P Sandran; Jennifer Rose Pirrie; David Reilly; Kathryn Margaret Richardson; Emma Russell; Hannah Louise Seal; See Sze Jia; Laura Jefferson Shiel; Jayne Lesley Stuart; Tan Hui En; Ke Xin Teh; Kara Wark; Jennifer Waton; Catherine Jennifer Watt; Douglas Scott Wilkinson; Su Hui Yong; Deborah Claire Yuile

with merit - Usman Amin; Ambika Kaur Ark; Makrina Aziz; Simon Patrick Derek Bailey; Lucy Elizabeth Bannatyne; Emma Bayne; Sara Nora Boussouara; Emma Boyle; Sarah Burgess; David Robert Carter; Chai Ching Yee; Chan Huey Chiing; Chan Mei Chi; Chan Soo Theng; Thean Kheng Cheah; Teresa Chong Wen San; Chow Shin Ying; Rachel Eve Clapham; Scott James Conlon; John Francis Craig; Mairi Cromarty; Carolyn Catherine Cuthbert; Roderick John Duncan; Ee Zui Tze Jusryn; David Fancourt; Kamelia Nikolaeva Fitkova; Chiew Yee Goh; Julie Green; Ghazal Hamid; Amy Hannah; Fizah Haque; Matthew Hislop; Tracy Ho Tze Ching; Marcella Elise Howie-Volpe; Rosemary Eleanor Iles; Maryam Ismail; Maheen Aijaz Jabbar; Kevin Brian Jones; Koay Fan Yu; Hui Wen Kwan; Lau Wai Chan; Prema Lechumanan; Cheryl Lee Hui Xian; Suet Mun Lee; Adam James Peter Leslie; Lim Hoe Yen; Wendy Loi Ting Ting; Jonathan David Louden; Low Kuan Teng; Low Su Chin; Yuen Er Low; Lua Sin Huey; Anthony Luby; Gillian Janet McCafferty; Thomas McIntosh; Ross James McKerral; Hannah Claire MacLeod; Ailsa Elizabeth McNaughtan; Alice Jean Yin Mah; Balween Kaur Manvinder Singh; Ayesha Marwaha; Thomas Walter Maund; Helena Alexandra Mills; Caroline Deborah Mitchell; Asgad Mohamed Ali; Nicola Moultrie; Rachel Catherine Murdoch; Beng Hsuen Neoh; Ng Chyun Yaw; Ng Ke Hong; Min Yee Ng; Ng Shang Yin; Ng Su Ying; Suet Ying Ng; Ng Xing Wei; Ong Li Jing; Colleen Paterson; Kelly Paterson; Eddy Wing Kit Phang; Nicola Jane Pirie; Gavin Postlethwaite; Navnena Kaur Powar; Anysia Quek Shi Ting; Hasan Rashid; Lily Bethan Roper; Daryoush Safavi; Dora Sarungi; Omair Shabir; Louise Small; Liam Andrew Smith; Sian Elizabeth Stapleton; Ainsleigh Steele; Sean Thomas William Steele; Fiona Mary Strang; Mitsuhiko Suzuki; Nawar Safa Tahir; Tan Guat Min; Scott Taylor; Teh Shin Hooi; Teo Ka Hui; Teoh Zhao Ying; Jenny Blair Thistleton; Ee Jing Tiong; Toh Kai Xian; Tung Mei Yin; Jack Whitelaw; Heather Elizabeth Wroughton; Yau Phuey Waan; Yee Hui Yuan; Elaine Yong Li Ern

Master of Pharmacy - Sara Ashour; Nicola Berkley; Gavin Corr; Nicholas McLean; Aishah Mahmud; Othniel Ooi Jin Huat; Teh Yee Yee; Rukhsar Anam Ullah; Gerrard Thomas Williamson

for the degree of MASTER IN SCIENCE - in Pharmacy (International) - Wang Hailun with merit

for the degree of BACHELOR OF SCIENCE - in Pharmaceutical Sciences - with Second Class Honours - lower division - Maria-Caterina Ianniello; Jeremy Loo Yoong Sheng; Kelly Stewart; Andrew Wong Zhun Zhyi

Bachelor of Science - Jillian Joon Jin Goh

Back to the top of the page