Royal Conservatoire of Scotland graduates

Share this article
0
Have your say

The following are expected to graduate from the Royal Conservatoire of Scotland at ceremonies today.

Honorary Degrees

Doctor of the Conservatoire - Celia Duffy

Doctor of Music - Susan Boyle

Doctor of Philosophy - Lev Atlas; John Gormley

School of Drama, Dance, Production and Screen

Bachelor of Arts - Modern Ballet - Jessica Elizabeth Arnold; Elizabeth Carol Bishop; Hayley Cunningham; Stefanos Dimoulas; Nicola Catherine Gilliland; Louise Margaret Haughey; Emma Patricia McBeth; Katie Joy Murray; Stephanie Amanda Rae; Jamie Brendan Reid; Katherine Mary Rogers; Leigh Fiona Russell; Elayne Seaton; Jamie Shields; Moritz Enoch Jakob Toellner

Bachelor of Arts - Musical Theatre - James Allen Baxter; Miguel Angel Belotto Garcia; Adam Gillian; Christina Holly Deborah Gordon; Peter Edward Hughes; Adam Hunter; Rachael Kennedy; Thomas Arthur Edward Milligan; Kieran Edward Morris; Charlotte Miranda Smith; Rebecca Emily Dyson Smith; Michelle Chantelle Sodipo-Hopewell; Natalie Sheila Spence; Kara Swinney; Matthew Tomlinson; Robert Patrick Wallis

Bachelor of Arts - Production Arts and Design - Carolyn Ann Clark ; Clara Fink; Connor Samuel Gallagher ; Robert Charles Gear; Iona Louise Gray ; Carola Gudim ; Lauren Pyne Keanie; Zoe Kemp; Kenneth John MacLeod; Evonne Mairi MacRitchie ; Kerry Francesca McAreavey; Jade McNaughton ; Sophie Louise Prior ; Oliver William Ralph ; Kirstin Elspeth Rodger ; Lisa Speirs

Bachelor of Arts - Production Technology and Management - Mary Louise Crook ; Laura Hannah Dougan ; Kieran James Fitzpatrick; Shannon Howard; Chrissie Huxford; Ross Jardine ; Eve Kerr; Maciej Kopka ; Stuart Lord; Sarah Elisabeth Margaret MacDonald; Fraser Marshall Milroy ; Katherine Anne Nicolson; Siobhan Louise Scott; Ian Smyth; Elspeth Morag Buchanan Watt

Bachelor of Arts - Contemporary Performance Practice - Honours - First Class - Jessica Bennett-Eves; Ellen Daisy Douglas; Zachary Scott; Jack Clive Stancliffe

Bachelor of Arts - Contemporary Performance Practice - Honours - Second Class, division i - Louise Doyle; Katharine Dye; Sarah Louise Galloway; Maria Molly Louise Giergiel; Peter Emrys Smart

Bachelor of Arts - Contemporary Performance Practice - Honours - Second Class, division ii - Sarah Short

Bachelor of Arts - Contemporary Performance Practice - Harris Jones

Bachelor of Arts - Digital Film and Television - Bethany May Angus; Dayna Baptie; Oliver Buus-Pedersen; Philip Carden; Louise Elizabeth Dawson; Tony Colin Deans; Kirsty Marie Elliot; Fiona Mary Halket; Conor Stephen Reilly; Fergus Peter Hugh Thom; Gwenllian Thurstan; Theodore Mikolai Wyzgowski; Victoria Youngman

Bachelor of Arts - Acting - Pearl Appleby; Alix Austin; Nebli Bahja; Charlotte May Sonia Barker; Andrew John Barrett; Daniel Chrisopher Cahill; Alexandra Giulia Cockrell; Michael Kieran Collins; Amy Conachan; Snaedis Gudmundsdottir; Constance Faye Hartley; Phillip Adam Laing; Katie Leung; Lorn Alexander Donald Macdonald; Lorne Alasdair MacFadyen; Emily-Jane McNeill; Jessica Marie Nahikian; Lee Partridge; Hamish John Riddle; Sara Clark Downie Short; Carly Lundy Tisdall; Rodolfo Valadez Mota

Postgraduate Certificate in Drama - Classical and Contemporary Text – Acting - Zachary Edan Jost; Renee Williams

School of Music

Bachelor of Arts - Scottish Music - Honours - First Class - Ian Smith

Bachelor of Arts - Scottish Music - Honours - Second Class, division i - Joseph Anthony Armstrong; Alastair Forsyth; Cameron William Ross; Claudia Hope Smith

Bachelor of Arts - Scottish Music - Piping - Honours - First Class - David Ian Shedden

Bachelor of Arts - Scottish Music - Piping - Honours - Second Class, division i - Andrew Gray; Callum Moffat

Bachelor of Music - Composition - Honours - Second Class, division i - Rebekah Jane Smith ; James Wilson ; Matthew Zurowski

Bachelor of Music - Composition - Honours - Second Class, division ii - Kristaps Cukurs

Bachelor of Music - Jazz - Honours - First Class - David Bowden; Stephen Rae Henderson

Bachelor of Music - Jazz - Honours - Second Class, division i - Neil Paton; Timothy Quicke

Bachelor of Music - Joint Performance - Honours - Second Class - Ross Montgomery

Bachelor of Music - Performance - Honours - First Class - Daniel Griffin; Fiona Leslie Joice; April Atinuke Koyejo; Inga Liukaityte; Lauren Jean McQuistin; Laura Jane Sergeant; Ryan William Sullivan; George Todica; Calum Tonner

Bachelor of Music - Performance - Honours - Second Class, division i - Maggie Adamson; Ankna Arockiam; Cavan James Campbell; Kenneth Cormack; James Corrigan; Oluf Dam; Robert Neil Digney; Maximilian Fane; Veronika Furedi; Tamara Hardy; Gillian Horn; Rebecca Caroline Howard; Bethany Jerem; Cason Kang; Ben Kearsley; Jonathan Forbes Kennedy; Thomas Kinch; Kevin Anthony Kirs Verstege; Esther Keren Knight; Clara Lafuente Garcia; Richard Leonard; Yuan Li; Heather MacLeod; Emma Louise Mockett; Alastair Robert Craig Morgan; Anja Ormiston; Chelsea Rose Plaskitt; Xiaofen Song; Henrietta Claire Vinten Wake; Fionnuala Brianne Ward; Katherine Waters; Samuel Simon Watkin; Kieran Anthony Charles White; Tingqian Zhang

Bachelor of Music - Performance - Honours - Second Class, division ii - Marlon Bordas González; Harriet Elizabeth Flather; Mohammad Amin Keshmiri; Thomas Knight; Donagh Marnane; Michael George McGeary; Prashanthi Rasaratnam; Ankrita Aparna Anne Shankar; Anne Sofie Skaalvik; Rachael Louise Smart; Ailsa Gordon Taylor

Bachelor of Music - Performance - Honours - Third Class - Boru Yi

Bachelor of Music - Performance - Lucy Hannah Breton; Ross Ian Gunning; Anastas Nenkov Moskov; Zhe Xu

Master of Arts - Performance - Yue Shui; Lingxin Zeng

Master of Arts - Scottish Music - Yaffa Quan-Weinreich

Master of Music - Accompaniment - Distinction - Ailsa Zenobia Capus Aitkenhead

Master of Music - Conducting - Distinction - Ryan Adam Bancroft

Master of Music - Conducting - Hilario Flores Coni; Leon Anders Kurt Reimer

Master of Music - Jazz - Alán González Martínez

Master of Music - Opera - Distinction - Eirlys Myfanwy Davies; Hazel McBain

Master of Music - Opera - Melanie Gowie; Heather Anne Jamieson; Arshak Kuzikyan; Matthew Thomas Morgan

Master of Music - Performance - Distinction - Alice Allen; Rachel Janet Brown; Charlotte Rachel Drummond; Kamilla Kate Dunstan; Ben Hirons; David Varney Ian Horton; Maria Hughes; Gongbo Jiang; Mary Elizabeth McCabe; Andrew McLean; Sasha Poya Savaloni; Wen Wang

Master of Music - Performance - Lynn Fiona Bellamy; Nicoletta Favari; Fiona Mary Flynn; Nora Margaret Holden; Colin Duncan Hyson; Hyein Jin; Elizabeth Lawton; Charity Eleanor Mapletoft; Nan Qi; Christian James Burt Schneeberger; Charlie Zara Sheppard-Vine; Chiharu Shimano; James Lee Slimings; Veronika Vardpatrikyan

Master of Music - Scottish Music - Distinction - Graham Mackenzie

Bachelor of Education - Music - Honours - First Class - Greg Robert Nixon McGonigal

Bachelor of Education - Music - Honours - Second Class, division i - Kathryn Helen Alexander; Ronan Boyle; Anna Rachel Fraser; Amanda Gemmell; Michael Neville Gibson; Matthew Alastair Harvey; Jennifer Lindsay; Maree Murdoch; Alyson Nelson; Ellen Smith; Anthony Joseph Stuart Sutherland; Jennifer Amy Vallance

Bachelor of Education - Music - Honours - Second Class, division ii - Billy Dewar-Riddick; Emma Irving

Postgraduate Diploma in Music - Composition - Kevan O’Reilly

Postgraduate Diploma in Music - Performance - Alexandra Louise McPhee; Stephanie Mitchell

Postgraduate Diploma in Music - Scottish Music - Distinction - Rhoda Welsh

Postgraduate Certificate - Learning and Teaching in Higher Arts Education - Laura Bissell; Jenn Butterworth; Alan Costello; Drew Hammond; Jesse Paul; Lori Hope Watson

Back to the top of the page