Graduations - University of the West of Scotland, 10/07/13

0
Have your say

FULL list of graduands from University of the West of Scotland graduation ceremonies on 10 July

University of the West of Scotland

FACULTY OF BUSINESS AND CREATIVE INDUSTRIES

Business School

Doctor of Philosophy – Fan Li

Master of Science – International Financial Management – Yunpeng Cao, Simin Li, Virginie Nakure Clayton, Yao Sun, Fan Yang

Master of Science – International Management – Xijia Zhang

Master of Science – International Marketing – Gurinder Singh Gill

Master of Science – International Marketing Management – Chun-Wei Chuang, Mengran Geng, Dong Han, Ya Xiao

Master of Science – Logistics & Supply Chain Management – Jean-Leonel Awa, Lin Zhao

Master of Science – Management – William Fisher

Postgraduate Diploma with Distinction – Human Resource Management – Shona Darroch, Lynn McCracken

Postgraduate Diploma – Human Resource Management – Ann Gallagher

Postgraduate Diploma – International Marketing – Shuying Cai

Postgraduate Diploma – Research Methods – Shahzad Shafique

Bachelor of Accounting with Honours – Lindsay Allan, Amina Amjid, Sophia Asghar, Saumitra Biswas, Sharon Cameron, Arleen Carr, Debbie Janice Cowan, Gary John Dougall, David Findlay, Mario Fionda, Monika Fortagh, Alasdair Gaw, Patrick Gwatidzo, Elsa Haile, Scott Hamilton, Heather Elizabeth Keenan, Zenab Khan, Marta Magdalena Kras, Susan Elizabeth Lawrie, Amy Mackie, Kristina Maxwell, Danielle McIntyre, Debbie Hamilton McLaughlin, Stuart Mclaughlin, Martin Middleton, Shah Abbas Mohemmed Mir, Kinza Mukhtar, Lauren Newman, Caitlin Louise Ross, Humza Saleemi, James Scott, Rehmaan Shahid, Catherine Smith, Ahmadwali Stanizay, Anam Uddin, Jade White, Johnnie Wright

Bachelor of Accounting –, Sandra Elizabeth Reid Auld, Nicole Hart, Kelly Diane Higgins, Lutfor Rahman Khan, Catherine Love

Bachelor of Arts with Honours – Business Economics – Mehreen Ahmed, Yassir Bhatti, Euan Jackson Gray, Walter Henderson, Ayaz Hussain, Yusuf Hussain, Sylwia Odrakiewicz, Zi Qiang Wei, Joseph Michael Woods

Bachelor of Arts with Distinction – Business Economics – Wenli Wang

Bachelor of Arts – Business Economics – Joshua Girvan

Bachelor of Arts with Honours – Business Studies – Gonul Afridi, John Anderson, Hollie Birrell, Katarzyna Anna Borkowska, Chiu Hung Cheng, Martin Dempsey, Nicolas Gourhan, Christopher Herdman, Amy Hilson, Sandun Madara Jayaratne, Paul James King, Maxine Leedham, Yanqi Liu, Nicole Mackie, Gillian MacMaster, Darren McCluskey, Craig Martin McIntyre, Callum McPherson, Alaister Monkhouse, Libertad Moreno Luna, Robert Alexander Murray, Lawrence Ngoma, Dean O’Lone, Jonathan Orcel, Sogo Daniel Otakoya, Sajeel Sajjad, Amanda Sibbald, Colin James Spark, Ludwik Janusz Walerysiak, Nan Wang

Bachelor of Arts with Distinction – Business Studies – Amanda Jane Flynn

Bachelor of Arts – Business Studies – Lisa Athane, Marine Gabrielle Ballarin, Arthur Bataille, Sabina Birek, Scott Breslin, Guillaume Frederic Buisson, Chen Chen, Lynn Karen Denholm, Jeremy Ferrando, Francisco Flores Tarifa, Victor Dominique Lamarche, Scott William McCallum, Robert Joseph Morris, Mateusz Jan Nikodemski, Tiffany Rageul

Bachelor of Arts with Honours – Enterprise – Ross Gow

Bachelor of Arts with Honours – Enterprise and Management – Sana Essaghrouni

Bachelor of Arts with Honours – Event Management – Deborah McLean Cowe, Pauline Flynn, Duncan Ford, Nico Gualeldi, Yasmin-paris Love, Emma Louise Lyon, Jennifer Macdonald, Sean McCarney, Danielle McLaughlin, Kerri McMaster, Emma Elizabeth McQuaker, Lisa O’Donnell, Maria Anne O’Donnell, Ervina Saka, Christopher Scott, Lynsey Affleck McQueen Walker, Ronnie Alexander Whiteside

Bachelor of Arts – Event Management – Stephenie Harte, Alexis Muninger

Bachelor of Arts with Honours – Event Management and International Marketing – Marc O’Farrell, Andrea Sweeney

Bachelor of Arts – Event Management and International Marketing – David Forsyth

Bachelor of Arts with Honours – Event Management and Tourism – Ashley Allan, Stephanie Alice Bryson, Michael George Byrne, Monica Holburn, Denise Irvine, Kenneth William John Knox, Emma McGivens, Victoria Jane McPhee, Shona Kathryn Stewart, Hannah Wright

Bachelor of Arts with Honours – Human Resource Management – Jacqueline McMillan Anderson, David Aubrey, Kirstyn Bell, Lindsay Jane Cowan, Holly Crawford, Kirsty Jane Dalziel, Gerald Doran, Lacey Easton, Briony Mary Foster, Ross Grant, Sarah Green, Jenna Halfpenny, Caren Hopkins, Julie Johnston, Laura Jolly, Hannah Ker, Arouje Khan, Michael Leece, Khashia Batool Mahboob, Carleen Barbara McAuley, Sarah Louise McNeil, Lucy Jayne Miller, Ciara Mooney, Barry O’Brien, Paul Jeffers O’Donnell, Magdalena Barbara Sciborowska, Gemma Stein, Hazel Thomson, Emma Wishart, Zubeida Yusuf

Bachelor of Arts with Honours – International Marketing – Paul Steven Beaton, Craig Alexander Boyce, Luis Ceballos Garcia, Helen Margaret Crawford, Grant Alexander Crichton, Michael Christopher Fawcett, Laura Elizabeth Findlay, Claire Gemmell, Basilio Navarros Hernandez, Emma Kennedy, Dora Kovacs, Andrew Scott MacKinnon, Scott Finlay MacSwan, Raymond Bigiri-Nama Madenge, Natasha Patricia Mahoney, Gaynor McConville, Ciaran Pralmuan McHugh, Rachel McIlduff, Kirsty McNiven, Ciorstan Mochrie, Hayley Anne Morell, Katie Louise Murray, Lucy Quinn, Aysla Robina Elizabeth Robertson, Hamza Sajed, Leanne Scott, Thibault Anthony Simon, Sean William Skelly, Stacey Smith, Hannah Francis Stakes, Gabriella Ann Syme

Bachelor of Arts with Distinction – International Marketing – Caroline Blevin, Celia Laurence Claudine Garcia, Charlotte Linselle

Bachelor of Arts – International Marketing – Alexiane Bastide, Fraser Alexander Campbell, Jaroslav Chalupnik

Bachelor of Arts with Honours – International Marketing and Management – Hailey Allan, Stephenie Alexandra Nicholson, Fabien Spitz

Bachelor of Arts with Honours – Law – Marjan Afrooznia, Jamie Coskry, Afzal Ghani, Pamela Carole Heggie, Shamsa Hussain, Robert Patryk Kieszek, Robyn Mairi MacAskill, Dionne Vallantyne McCabe, Jennifer McKee, Stacey Murray, Amanda Scott, Jamie Singh, Colin Reginald Teece

Bachelor of Arts with Distinction – Law – Douglas William McLay

Bachelor of Arts – Law – Anam Arshad, Zahid Javed, Sharon Karimba, Abdullah Khalid, Kathleen Peebles

Bachelor of Arts with Honours – Law and Politics – Gurpreet Kaur Basra

Bachelor of Arts with Honours – Management – Stewart Thomas Dougan, Niaz Ghafoor, Mark Waldron

Bachelor of Arts with Distinction – Management – Manuela Savel

Bachelor of Arts – Management – Lea Cesari, Elia Claude, Mathilde Stephan

Bachelor of Arts with Honours – Tourism – Stacey Boyce, Scott Ellsworth, Georgios Floros, Andrew Martin Higgins, Deborah Lenaghen, Sara Nema, Jacqueline Shields

School of Creative and Cultural Industries

Doctor of Philosophy – Ana Adi

Bachelor of Arts with Honours – Contemporary Art Practice – Scott Coyle, Elizabeth Anne Dowling, Greg James Dumbreck, Clare Forrest, Emma France, Claire Lesley Fraser, Jonathan Kirkwood, Sarah Elaine McNally, Derek McPherson, Janine Moffat, Caroline Ross, Raymond Strachan, Lynn Taylor, Georgia Toland, Stephen Tracey, Maryam Zare

Bachelor of Arts with Honours – Musical Theatre – Gabriella Baronello, Fiona Clark, Dale Hailstones, Samantha Kane, Louise McCulloch, Margaret Ann O’Neill, Suzanne Sellers, Chloe Simpson

Bachelor of Arts with Honours – Photography – Deborah Jane Cowell, Katerina Giakoumakis, Csilla Kasne Kozma, Rachel Keenan, Donna Maria Kelly, Keir Laird, Donald John MacLean, John McDougall, Radoslaw Nowacki, Steven Scott, Stephen Joe Vargas

Bachelor of Arts with Distinction – Musical Theatre – Abbie Davidson, Jade Anne Christine Lindores

Bachelor of Arts – Musical Theatre – Emma Cowie

FACULTY OF EDUCATION, HEALTH AND SOCIAL SCIENCES

School of Education

Bachelor of Arts with Honours – Languages – Aleksandra Bak-Bartosewicz, Denise Farmer, Amanda McGowan, Amel Mekhinini

Bachelor of Arts with Honours – Spanish – Pamela Dawn Jeffrey, Sarah MacLennan

Bachelor of Arts – Languages – Mark McWaters Blackley

Bachelor of Divinity – Theology and Pastoral Studies – Ian Paget

School of Health, Nursing and Midwifery

Master of Science with Distinction – Nursing – Lisa Rose Cochrane

Master of Science – Nursing – Josaleen Frances Isobel Connolly, Claribel Durairaj, Lillian Lorna White

Postgraduate Diploma – Advanced Studies in Midwifery – Joanne Ann Morris

Postgraduate Diploma – Maternal and Child Health – Pauline Frances Sutcliffe

Postgraduate Diploma – Nursing – Joanne Howieson, Gerard Smith

Bachelor of Science – Health Studies – Rahma Mussa Ali, Mark William Hugh Dunlop, Caroline Miller Macleod, Joyce Adzo Somevi, Natalie Elizabeth Swift-Hill, Fatima Tuz-Zohra, Mairi Claire Welsh

Bachelor of Science – Nursing Studies – Patrice Trayan Bartley, Lisa Ann Millingen, Anne Porter (posthumously), Helen Jebakumari Yesurathinam

Graduate Diploma – Specialist Community Public Health Nursing – Athalia Chitauro, Carolyn Holmes, Emma Mary Palmer, Derrick John Strong

Bachelor of Science with Distinction – Adult Nursing – Siobhan Arthur, Suzanne Bell, Victoria Louise Black, John James Carmont, Laura Jane McBride, Joanne McGuire, Lesley Richardson, Leanne Elizabeth Turner

Bachelor of Science – Adult Nursing – Paula Armstrong, Lisa Bazzaz, Karen Brown, Victoria Ann Brown, Stacey Caldwell, Emma Cannon, Donna Chalke, Samantha Carol Connelly, Sharon Crozier, Radoslaw Mariusz Czech, Louise Dell, Cara Divens, Lorraine Douglas, Laura Fleming Dryden, Emma Faulds, Leeanne Goudie, Victoria Rachel Halliday, Jennifer Hemphill, Alison Hunter, Jacquelyne Kerr, Lorraine Maureen Laneres, Kathleen Smith Love, Claire MacDonald, Susan Elizabeth McDowall, Lynsay McLaren, Gail McLay, Andrew Murdoch, Stephanie Murray, Ashley Jayne O’Neil, Stacey Pellow, Caroline June Pettigrew, Colin Riddock, Mark Ryan, David Buchanan Scott, Patricia Sinclair, Emma Frances Smyth, Denise Anne Stanton, Jennifer Helen Isobel Stevens, Elaine Margaret Stevenson, Claire Thorburn, Louise Tosh, Heather Aileen Wade, Nicola Walker, Stephanie Jane Wallace, Shelley Wilson, Sharon Dawn Woods

Bachelor of Science – Mental Health Nursing – Anne Marie Lee, Amy Leigh Turnbull

Bachelor of Science with Distinction – Midwifery – Maria Reynolds

Bachelor of Science – Midwifery – Ashley Ann Boal, Susan Grant Cooper, Hannah Hunt

Diploma of Higher Education – Adult Nursing – Julie-Anne Agnes Cloy, Siobhan McPhee, Sharon Murray, Emma Hayley Tolland

Diploma of Higher Education – Mental Health Nursing – Carrianne Glancy, Nicola Anne Meikle

Diploma of Higher Education – Nursing - Adult Nursing – Helena Jane Gillies, Marie-Gerard Rogers MacAninch, John Ritchie

Diploma of Higher Education – Nursing - Children’s Nursing – Kim Crawford, Ethna Elizabeth Morrison

School of Social Sciences – Doctor of Philosophy – Craig MacDonald

Master of Science – Career Guidance and Development – Ayse Ayhan Gursel, Shona Forbes Morrison

Postgraduate Diploma – Alcohol and Drug Studies – Andrew Burnett, Jennifer McGlinchey

Postgraduate Diploma – Career Guidance and Development – Robert James Andrew

Bachelor of Arts with Honours – Economics and Politics – John Anthony McGoldrick, Lori McGrath, Sean Ramage, Ernest Seda, Fraser Williamson

Bachelor of Arts with Honours – Economics and Sociology – Fiona Heather MacNicol

Bachelor of Arts with Honours – Politics and Psychology – Foday Sanneh, Fayeza Ikhlaq Sattar

Bachelor of Arts with Honours – Politics and Social Policy – John Beattie, Llaura Elizabeth Downie, Jamie Kinlochan, Warren McCall, Gail Miller McLarnon

Bachelor of Arts with Honours – Politics and Sociology – Rebecca Averill, Crystal Clayton, Victoria Hannigan, Ciaran Christopher O’Grady, Paul Owen Quigley, Jade Wallace

Bachelor of Arts with Honours – Psychology – Lehanne Elizabeth Allison, Lorna Booth, KimberleyAnn Boyce, Natalie Marie Daisley, Ashley Fay, Claire Jeanette Gray, Christina Hall, Ilona Kamila Hendlik, Joanne Hughes, Ainslie Keenan, Benjamin Charles Keogh, Kirsty-Lee Catherine Kerr, Andrew Kidd, Danielle Sarah Law, Jennifer Louise Lynch, Julie McGowan, Ross McGowan, Sharon Ann McGregor, Ryan Mcneil, Stephanie McQuillan, Nicola Potter, Natalie Quinn, Katie Roberts, Kirsty Anne Smith, Kirsten Joanne Watkins, Holly Elinor Weir, Laura Wilson

Bachelor of Arts with Honours – Psychology and Social Policy – Lucy Georgina Anderson

Bachelor of Arts with Honours – Psychology and Sociology – Angelene Moan

Bachelor of Arts with Honours – Social Policy and Sociology – Gillian Barker, Elaine Davis, Roisin Deville, Emily Alice Hall, Gillian Ann Harper, Karen Marion Hendry, Natasha Tapiwa Kujenga, Christie Ann Roxburgh

Bachelor of Arts with Honours – Social Work – Gemma McLean Anderson, Carla May Baird, Cheryl Brooks, Natalie Maria Janey Cooper, Claire Marie Delussey, Kirsty Fraser, Caitlin Hendry, Sarah Julyan, Gemma Leonard, Louise MacColl, Katie Alexis MacDonald, Martin Charles Douglas MacDonell, Katie Louise McAlpine, Nicola McDonough (posthumously), Elizabeth Margaret McMullen, Lauren Ramsay, Amanda Rankin, Sarah Anne Ure

Bachelor of Arts with Honours – Sociology – Fiona Robertson, William John Rankine Taylor

Bachelor of Arts – Politics and Social Policy – Amanda Hart

Bachelor of Arts – Politics and Sociology – Albert Adumoah, Fiona Friel, Maria Walker

Bachelor of Arts – Psychology – Linda Dougan, Kirsten McCombe, Naina Mohammed

Bachelor of Arts – Psychology and Social Policy – Michael Thomas Montgomery

Bachelor of Arts – Social Sciences – Fiona Bell, Alberta Forson, Mark Anthony Macleod, Jillian Niblock

Bachelor of Arts – Sociology – Ryan David Aird

FACULTY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY

School of Engineering

Doctor of Philosophy – Lee James Angus, Tijjani Hassan Darma, John Gerald Kavanagh, Joseph Fredrick Wesley Lane, Markus Schmidt

Master of Science – Computer Aided Engineering – Martin Alan Jameson

Bachelor of Engineering with Honours – Chemical Engineering – Daniel Davidov, David Kerr Gemmell, Xavier Ortega Pardo, Jorge Bueno Jimenez, Grant Leishman, Denis McCourt, Damian O’Keefe, Albert Savin Sellares

Bachelor of Engineering with Honours – Civil Engineering – Gordon John William Bruce, Lewis William Cairns, Lyle James Cairns, Adam Cunningham, Paul John Dunne, Mustafa El-Zubaidi, David Fenwick, Kirsty Margaret Gibb, Stephen McElhinney Haggarty, Catriona Halliday, Saad Ihanga, Kirsten Anne Louttit, Alasdair Cameron MacGregor, Kimberley Mair, James Mc Mullin, Greg Mitchell, Gordon John Morse, Francis Quither, Ryan David Simmonette, John Summerhill, Irenee Uwayo Gatete, Ryan Iain Wallace, Alexander Watt, John Yuan Xiang Wen, Simon Clark Woodthorpe

Bachelor of Engineering with Honours – Mechanical Engineering – Murray Donald Banks, David Stewart Campbell, Anthony Coleman, Stephen Corr, David Edgar, Paul Gallacher, Jamie Goudie, David James Hepburn, Craig Jackson, Stephen William Jenkins, Craig Thomas McDougall, Leo Mullan, Jane Njeri Nyokabi, Alastair O’Neill, Martin Walsh

Bachelor of Engineering with Honours – Product Design and Development – Gordon Bamford, Nikki Sarah McCabe, Euan James McDonald, Anthony Paton

Bachelor of Science with Honours – Computer Aided Design – John Alexander McIver, Barry Monaghan, Perrine Claire Ponthenier, Mark Rodgers, Bisma Tariq

Bachelor of Science with Honours – Physics – Stuart Caffrey, Anne-Laure Lucie Cheffot, Louise Clark

Bachelor of Engineering – Civil Engineering – Victor Evrard, Josh Ewing, Cameron Alan McGee, David McIntosh, Robbie Wilkinson

Bachelor of Science with Distinction – Civil Engineering – Janett Hielscher

Bachelor of Science – Computer Aided Design – Jonathan Devlin

Back to the top of the page