Graduations - University of Aberdeen, 05/07/13

0
Have your say

FULL list of graduands from University of Aberdeen graduation ceremonies on 5 July

11.00 AM Ceremony

Honorary Degree

Degree of Doctor Honoris Causa – Professor Emmanuel Adow Obeng BA, MTh, PhD; Former Vice-Chancellor of the University of Cape Coast

Arts & Social Sciences

Higher Degrees

Doctor of Philosophy – John Richard Barrett; Abdulla Galadari; Susan Elizabeth Marshall; Janet Owen; Nathalie Carol Anne-Marie Pilard

Master of Letters

Taught Programmes – Art in Scotland – Antria Charalampous

Muslims, Globalisation and the West – Natalja Riaz with Commendation

Renaissance and Early Modern Studies – Joanne April Louise Bell with Commendation

Master of Science

Taught Programme

Development, Islam and the Muslim World – Chaminda Sajeewa Fernando Wattalapedige

Undergraduate Degrees

Master of Arts

Designated Degrees – Divinity – Matthew Lyn Aung Cho

History of Art – Hannah Chester

Honours Degrees

Divinity – Abigail Foster with First Class Honours; Alexandra Victoria McKay; Stephanie Louise Smith; Nathan Young

Divinity-English – Thomas William Lebrocq; Hanna Maria Moy with First Class Honours

History – Victoria Louise Anderson; Thomas Andrew Baker; Catherine Susan Beck with First Class Honours; Laura Bowie; Nicola Bruni; Alanna Clague; Grant Matthew James Collier with First Class Honours; Risto Robert Alexander Connal; Matthew Richard Charles Cowan; Martin Crean with First Class Honours; Daniel Luke Cutts; Anna Czemerys; Thomas Robert Dagnon; Simran Piers Dhaliwal; James William Diament; Kieran Ross Hugh Donnan; Stuart Duncan; Erika Torvik Engstrom; Joel Forbes Garden; Scott Keith Gardner with First Class Honours; Lindsey Shona Harrison; Thomas James Hazel; Victoria Leann Henderson; Nikki Leigh N. Leigh Hunter; Rebecca Louise Hunter; Jonathan Hyde with First Class Honours; Megan Inch; Charlotte Hannah Jenkyn; Elizabeth Jensen; Rachael Antonia Johnston with First Class Honours; Christopher Scott Knight; Kamil Kredikov; David George Macdonald; Robert McKenzie; Jonathon Richard McKeown with First Class Honours; Ailsa McLean; Kristina Miller; Nicholas John Moore; Vivienne Moore; Andrew Payne; Leanne Ratcliffe; Phillip Richardson; Hannah Judith Richmond; Ruth Margot Schieferstein; Donald Francis Bannatyne Scott; Matthew David Snelgrove with First Class Honours; Rhiann Nadene Stalker; Jade Stewart; Jack Thomson; Leo Thon; James Richard Valentine; Patrick Wake; Susan Margaret Jane Warren; Gregory John White; Christopher James Whyte; Patricia Wolfova; Cameron James Macfie Young

History-History of Art – Anni Lahja Marjatta Shepherd

History-International Relations – Adetokumbo Ayorinde; Juan Carlos Ivars Benalcazar; Xander Adriën Brouwer with First Class Honours; Claes Emil Gejrot with First Class Honours; Sophie-Marie Hallowes; Melanie Herbst; Franziska Elisabeth Lorenz; Milla Lunkka; Sebastian Pepperell; Peter Randall; Craig Ransley; Devlin Hanaford Willis; Douglas Wilman; Jenny Lee Wilson

History-Legal Studies – Karolina Cybulska; Dilara Leyla Kenber

History-Philosophy – Thomas Alexander Booth; David James Buchan; Robert Henthorn with First Class Honours

History-Politics – Helena Jane Anderson; Andrew Campbell Bowie; Cian Edward Ceallachean Byrne-Hansen; Charlotte Helena Carter; Sonya Marie Cowell; Kirsty Elizabeth Macleod with First Class Honours; Robin Harvey Mears; Guy Mitchell; Hannah Helen Newton; Ross Penman; Daniel Watchman Smith; Adrian Jon Storr; Martyn Paul William Sweet; Valentin Julius Weidl

History-Religious Studies – Clare Margaret Esther Hutchison

History-Sociology – Rachel Ruth Aitken; Rebecca Craigmile

History of Art – Vladimira Beggs; Barbara Adriana Bormolini; Rachael Charlotte Brown; Lauren Bethany Alice Clarke; Holly Coghlan; Katie Cooper; Rebecca Hill; Philippa Rose Hurst; Kirstin Ingram; Maria Luisa Kilburn Luiz Gomes; Charles Louis Mackay; Helen Rachel Maclean; Dominic Thomas O’Donnell; Rachel Anne Parrott; Leone Rava; Lauren Strachan; Catherine Clare Topp; Lindsey Cordiner Vyse with First Class Honours

History of Art-Philosophy – Shona Kirsty Yves Owen

Mental Philosophy – Paul Donald Alcorn; Bartolomeu Bastos; Elizabeth Bennett; Sandra Best; Ben Conway with First Class Honours; Fiona Louise Coyle; Jasmine Sonia Rose Faller; Elizabeth Flora Gordon; Sarah Hirsch; Cursty Mackin; Martha Elizabeth Allardice Pierce; Tessa Rockliffe; Giulio Segantini; Alexander William Terry; Ka Wai Timothy Tsang with First Class Honours; Mitzi Voase

Philosophy-Physics – Luka Paradiž Udovc with First Class Honours

Philosophy-Politics – Kevin Anderson; Jaspreet Kaur Biring; Adam Joseph Lyle; Ivan Maier

Philosophy-Psychology – Scott Alexander Chalmers; Katherine Rachel Wilson

Philosophy-Sociology – Richard Anthony Crowther

Religious Studies – Zoe Jade Freeman

Religious Studies-Sociology – Roy Leslie Cargill

Divinity

Higher Degrees – Doctor of Philosophy – Mark Richard Davidson; Reuben Yat Tin Lee

Undergraduate Degrees

Bachelor of Divinity – Elspeth Mary McKay

Honours Degrees – Hannah Clare Bowness Smith; Deborah Jane Dobby; Charles Hepburn; Joanne Ruth Saripanidis with First Class Honours; Donald Thomas; Samuel Tranter with First Class Honours; Duncan Matthew Vickers

Bachelor of Theology (Continuing Education) – Sheena Lindsay MacLean

11.00 AM Ceremony

Honorary Degree

Degree of Doctor of Science – Professor Dominic Frances Joseph Houlihan BSc PhD OBE; Former Vice-Principal, University of Aberdeen

Medicine & Dentistry

Undergraduate Degrees

Bachelor of Science, Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery

Sports and Exercise Science – Joanne Sarah Carr with First Class Honours; Shuaib Ellahi; Aaron Alexander Graham with First Class Honours and Honours

Bachelor of Science in Biomedical Sciences, Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery

Anatomy – Fraser Graeme Christie with First Class Honours and Commendation; Stuart Alexander James Gibson with First Class Honours

Developmental Biology – Aaron Smith

Bachelor of Science in Medical Science, Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery – Asia Andeleeb Ali; Katharine Elizabeth Annan; Jennifer Louise Aston; Sophie Keturah Austin; Sarah Louise Beverstock; Rhianon Maria Boyle; Nicola Ann Britton; Emma Braden Cannon with Commendation; Flora Clare Doogan; Laura Danielle Hamilton with Commendation; Claire Henderson; Alison Aimee Law with Honours; Jennifer Lockhart; Neil McInnes; Karen Elizabeth Mactier with Commendation; Eleanor Mairi Massie; Sarah Victoria Isobel Milliken; Sarah - Jane Morrison; Esther Sarah Agnes Neilly; Charlotte Elizabeth Nicholl; Donna O’Dwyer; Helen Brenda Richardson; Ruairidh Innes David Watson with Honours

Medical Humanities – Alexandra Juno Hornby Thornton Pittock; Esther Catherine May Stronge with First Class Honours

Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery – Fairuz Abdul Rashid; Aini Nabilah Abdul Raub; Simon Adams; Abdullah A A A S H Al-Hashemi; Aileen Downie Alexander; Ruridh Allen; Omar Bader Mohammed Alqenaie; Harriet Aneke; Misbah Anwar; Emma Bain; Amy Elizabeth Barnbrook; Andrew Stuart Barrett; Jade Leanne Bates; Rowena Maureen Belding with Honours; Adam Berg with Commendation; Rory Kelly Boud; James Loudoun Brock; William Strumore Brown; Alan Lindsey Brunton; Lesley Bryan; Moray James Burnett; Eimear Byrne with Honours; Zachary Chamberlain; Daniel Wei Hu Chew; Anna Maria Chmielewska; Natalie Clements; Daisy Anne Cole; Rowena Jane Cooper; Ewen Colin Cowan; Victoria Cummings; Aoife Daly; Jill Davidson; Stephen Davidson; Emma Doyle; Leah Margaret Karen Drever; Iain Ross Dryburgh with Commendation; Gillian Lesley Dunwoodie; Jennifer Mary Edwards with Honours; Sanjay Ganhasan; Kevin Gervin; Hilary Louise Godsman; Nina Dorothea Goergen; Nicola Gray; Sri Sayanee Gunanathan; Karen Gunn; Amy Elizabeth Hall; Rachael Jennifer Hall; Julie Hanna; Sarah Hanna; Kathryn Hassan; Sophie Hatch; Lindsay Emma Henderson with Honours; Lisa Cuiying Ho; David James Hunter; Cameron Craig Innes; Madeleine Louisa Bryson Jacobs; Lucy Hannah Jones with Honours; Christopher James Kelly; Rachel Lauren Keltie; Mhairi Jane Kilpatrick; Robert Kisiel; Charles Richard Knoery with Honours; Gavin Douglas Langlands; Jingwen Jodie Lee; Timothy Severian Lewis; Jia Yi Liao; Pei Jin Lim; Alison Susan Lough with Honours; Stephanie Ann Cecilia McCarron; Kate McCormick with Honours; Iain Sanders Macgregor; Luke McIntosh; Eilidh Jane McIntyre; Stephen McKenzie; Hayley Jemima McKeown; Emma McLaughlin with Honours; Georgina McLellan; Alasdair Iain Macleod; Catriona Louise McWhirter; Ihtisham Mahmood; Jay Maloney; Amy Stephanie Martin with Honours; Ayesha Memon; Peter Patrick Gerard Middleton; Sarah Miller; Maxine Mitchell; Mhairi Mitchell; Abduraheem Hussein Mohamed; Tamara Anne Moks; Brian Morrissey with Commendation; Lucia Muollo; Emma Jane Murray; Douglas Richmond Naismith; Cherith Newell; Hwei Jene Ng; Christopher Dingani Nhlane; Callum Nixon; Barry O’Donnell; Deborah Jane Owen; Mohd Rasyidan Adnil Bin Mohd Pakri; Abigail Mary Parkins; Jennifer Isabella Paterson; Edward John Patrick; Hayleigh Louise Plant; Lauren Pratt; Elizabeth Nicola Price-Thomas with Honours; Mandeep Kaur Purba; Majid Rashid; Anusha Reddy; Sally Margaret Reeves; Barbara Salje; Karin Anna-Lovisa Saunders; Alastair Thomas Graham Savage; Ewan Alexander Semple; Harpreet Kaur Sidhu with Honours; Judith Elizabeth Simpson; Rebecca Grace Spence; Barrie Drever Stevenson with Commendation; Matthew William Stevenson; Georgina Stewart; Jennifer Claire Stewart; Michael Stewart; Stephanie Lynne Stocco with Honours; Callum Stove; Hannah Talbot with Honours; Chun Lei Tan; Nicos Constantinou Toufexis; Luke Waldron with Honours; Fiona Wallace; Lorna Wallace; Anne Shehana; Warnakulasuriya Dona; Patrick Robert Wassell; Rachel Keira Watt; Duncan Whittaker; Alice Wilson; Tineke Wintour; Jared Wohlgemut; Nyuk Shiew Wong; Victoria Leann Wyness with Honours; Kevin Xu; Siew Lynn Yew with Commendation; Nur Haleena Zulkiffli

Back to the top of the page