Graduations - Edinburgh University, 05/07/13

Share this article
0
Have your say

FULL list of graduands from Edinburgh University graduation ceremonies on 5 July

11.00 Ceremony

Honorary Degree

Doctor of Divinity – Revd Professor Carver Tat-Sum Yu

Doctor of Education – Yeung, Henry

Doctor of Philosophy – Agbatogun, Alaba; Al Rasbi, Hamood; Batluck, Mark; Birzache, Alina; Broggi, Joshua; Carse, Nicola; Chernoff, Graham; Choi, Sang Do; Chu, Rong-Xuan; Connaboy, Christopher; Davis, Richard; Foley, Yvonne; Geyer, Justine; Han, Xu; Holmes, Stephen; Komlósi, Péter; Lee, Jaekeun; Leslie, Andrew; Machtsiras, Georgios; Martin, Carolyn; Millar, Mark; Ooi, Hio Kee; Purves, Richard; Rivera, Joseph; Smith, Andrew; Swinney, Ann; Wang, Xiaojing; Wardley, Kenneth; White, Shawn

Master of Education

Additional Support for Learning (Bilingual Learners) – Berry, Jane

Master of Philosophy – McKenna, Scott

Master of Science

Community Education – Law, Kirsten; Leighton, Miriam; Roberts, Pauline; Young, Tony

Educational Research – MacDonald, Jessica

Education – Hillier, Kate

Language Teaching – Lee, Yi-Fang; Van Wengen, Claire

Management of Training and Development – Jiang, Liu; Qi, Yue

Outdoor Education – Arnold, Dorothea; Brandy, Emma; Byrne, Patrick; Ford, John; Gilbert, Kate; McLarnon-Silk, Mitchell; Oram, Louisa; Ross, Kendra; Sheehan, Ruari; Unruh, Bryan; Vakkala, Olli; Woods, Liz

Outdoor Environmental and Sustainability Education – Abousamak, Cassaundra; Bryce, Marie; Osberg, Sarah; Tel, Sjoerd

Teaching English to Speakers of Other Languages – Abdullatif, Walid

Theology in History – Shea, Anna

Master of Science by Research – Mogase, Emily

Master of Teaching – Hart, Karen; McMillan, David

Postgraduate Diploma

Additional Support for Learning (Deaf Education) – Aitken, Debbie; Boyd, Clare; Clark, Kathleen; MacDonald, Fiona

Additional Support for Learning (Specific Learning Difficulties) – McMinn, Kathryn

Additional Support for Learning (Visual Impairment) – Fleming, Leanne; Gallacher, Diane; McParland, Karen; Mountford, Alice

Community Education – Inglis, Marion; Innes, Martin; McHugh, Angela; Tumblety, Lisa

Education: Language - Theory, Practice and Literacy – Almeida Pereira, Zélia; Li, Xiating

Education – Chen, Gongyang; Jin, Xin; Miao, Chengcheng; Sun, Ruiji; Wei, Wenjia; Weng, Chun-Fang; Wu, Shiyu; Xie, Jiaxin; Zhao, Cherish

Inclusive and Special Education – Toliarou, Evgenia

Management of Training and Development – Xue, Jing

Outdoor Education – Liu, Longlong

Teaching English to Speakers of Other Languages – Atmaca, Lynsey; Rasinska, Sylwia; Zhou, Fangqin

General Postgraduate Certificate – McDonald, John

Postgraduate Certificate

3-14 Physical Education – Adams, Gemma; Andrew, Donna; Beattie, Natalie; Bensaad, Samia; Benyon, Graeme; Bews, Laurence; Blacklaws, Lynne; Bremner, Katrina; Burns, Richard; Cauldwell, Sandra; Collins Barnes, Lauren; Conn, Amanda; Crawford, Samantha; Davison, Lyndsay; Drennan, Carrie; Dyer, Jim; Egan, Michael; Flockton, Alexis; Gunstone, Rachel; Hepburn, Lise; Johnstone, Stephanie; Learmonth, Vicki; Leaver, Louise; Lennen, Eleanor; Logg, Lorraine; McCullough, Sarah; McIntosh, Alison; McIntyre, Carrie; McManus, Claire; Mears, Hayley; O’Regan, Eva; O’Sullivan, Roisin; O’Sullivan, Susan; Perez De Vera, Emma; Price, Iwan; Ransford, Vicki; Reid, Suzanne; Roberts, Debbie; Robertson, Graeme; Simpson, Natalie; Smith, Dianne; Smith, Lynne; Stewart, Michael; Strachan, Morag; Welsh, Jennifer; White, Claire

Academic Practice – Alexander, Wilma; Barbour, Lindy; Bhatia, Krishnakant; Bock, Adam; Featherstone, Cara; Ginn, William; MacGillivray, Thomas; Moir, Zack; Richardson, Tanya; Seguino, Alessandro; Taylor, Jane

Additional Support for Learning (Bilingual Learners) – Ferguson, Diane

Additional Support for Learning (Deaf Education) – Telford, Lorna

Additional Support for Learning (Inclusive Education) – McNulty, Gillian

Additional Support for Learning (Learning Disabilities) – McCaskell, Ruth

Additional Support for Learning (Pupil Support) (Icl) (Pgc) – Drummond, Ashley

Additional Support for Learning (Specific Learning Difficulties) – Capaldi, Clare; Chakkery, Jomi; Fitzgerald, Janet; Forteath, Clare; Liddle, Alex; Marjoribanks, Fiona; Reuter, Polly; Rodger, Liz; Sharp, Eileen

University Teaching – Coombes, Sam; Genieys-Kirk, Severine; Ho, Mary; Parra Rodriguez, Mario; Patel, Sheetal

Teaching – Brolls, Eileen; Donaldson, Victoria; King, Carol; Smith, Theresa; Whiteside, Robert; Wood, Julie

Professional Graduate Diploma

in Education

Secondary Education (Art and Design) – Boggon, Gaynor; Crawford, Jackson; Fleming, Julie; Forrest, Amanda; Hill, Joanna; Hilson, Clare; Jennings, Victoria; Nieuwenhuizen, Ashley; Robertson, Alasdair; Smith, Leela; Yule, Jennifer

Secondary Education (Chinese) – Parker, Ruth

Secondary Education (Design and Technology) – Alguero, Lottie; Bell, Fiona; Black, Jordan; Clohosey, Paul; Dick, Kirsty; Fitzpatrick, Amy; Hunter, David; McKenzie, Lorette; Milne, Kenneth; White, Rachel

Secondary Education (Drama) – Byrne, Ryan; Cameron, Laura; Duthie, Megan; Hogg, Garry; Livingstone, Tracey; MacDonald, Tanya; Miller, Sean; Morlacchetti, Melissa; Myles, Diane; Parmar, Kavita; Quinn, Mhairi; Rushby, Nicola; Scaramuzzi, Angela; Shand, Lynsey; Stewart, Robert; Timms, Thomas; Walker, Johanna; Ward, Sally

Secondary Education (English) – Anderson, Bethany; Bell, Joanne; Cutler, Olly; Durie, Joseph; Flannigan, Lauren; Gibbs, Harriet; Harrison, Philip; Hyatt, Rachel; Laydon, Sam; Lewis, Ailsa; Ludbrook, Rachel; MacDonald, Thomas; McNally, Ian; Murray, Flora; O’Connor, John; Ramtohul, Sarah; Robinson, Emily; Scobie, Jamie; Sumerling, Amy

Secondary Education (Geography) – Day, Polly; McCafferty, Hannah; Ross, Andrew; Taylor, Emma; Wilson, Alison

Secondary Education (History) – Currie, Deonne; Hazley, Catherine; Hirst, Cara; MacMillan, Naivasha; McConnell, Pamela; Riddell, Kate; Scotland, Gem; Skinner, Catherine; Symington, Sarah

Secondary Education (Maths) – Allardice, Jill; Ashforth, Serena; Cameron, Ross; Duffin, Laura; Dupraz, Isabelle; Glazier, Derek; Henry, Katherine; Jessop, Dawn; Jorgensen, David; Kosta, Dimitra; Masih, Rina; Stewart, Alison; Watson, Clare

Secondary Education (French) – Accarier, Sandie; Armand, Olivier; Atha, Chris; Bowman, Joanna; Brousseau, Anna; Gancheva, Irina; Henderson, Kerry; Ivic, Catherine; McBride, Hannah; Simpson, Karen; Tonini, Sandrine; Zulaica Orozco, Amaia

Secondary Education (German) – Butler, Sophie; Herd, Caroline; Schofield, Sarah

Secondary Education (Music) – Amos, Sheena; Appleton, Connie; Blyth, Jason; Cradock, Caroline; Curry, Rachel; Grant, Paul; Hyndman, Katherine; Johnson, Callum; McFarlane, Thomas; McGhee, Lyndsey; McTighe, Mairi; Singleton, Oliver; Weaver, Wayne

Secondary Education (Physical Education) – Anderson, Emma; Campbell, Gavin; Campbell, Kevin; Coates, Robin; Crawford, Rachael; Entwistle, Michael; Fox, Daniel; Garlick, Katherine; Grandfield, Georgina; Heaney, Emma; Ho, Wing; Mayes, Maggie; Morrison, George; Murray, Victoria; Oldham, Julia; Padden, Megan; Smyth, Emma; Stevenson, Daniel; Ward, Rebecca; Watt, Amy

Psecondary Education (Biology) – Blanchflower, Ross; Buchanan, Claire; Carvalho, Kirstie; Cavanagh, Katie; Fraser, Stuart; Grant-Forsyth, Corrie; Hynd, Fiona; Jeffries, Jason; Kirkwood, Kate; MacRae, Anna; Riddell, Emma; Seymour, Rhiannon; Thomson, Jacquelyn; Weston, Nicola

Secondary Education (Chemistry) – Ash, Samantha; Cooper, Rachel; Doonan, Rosemary; Goodall, Jillian; Hearnden, Gemma; Imrie, Scott; Lindsay, Thomas; Livingstone, Zoe; McCreadie, Louise

Secondary Education (Physics) – Candlish, Chris; Chambers, Christopher; Clark, David; Culyer, Kathleen; Ferguson, Callum; Goodsman, Charlee; Homer, Daniel; King, Christopher

Primary Education – Abbott, Brodie; Akram, Shamsa; Austin, Emma; Backe, Christopher; Bailey, Philippa; Barr, Kerstie; Batchelor, Anna; Beedham, Stephanie; Benson, Michelle; Calderwood, Charlene; Chalmers, Ali; Christie, Neil; Christy, Rosanne; Crombie, Nicola; Crozier, David; Cumming, Lisa; Davies, Christine; Dawson, Christie; Easson, Jenny; Eccles, Gabi; Elia, Alessia; Evans, Pauline; Farmer, Emma; Farrar, Kate; Fidler, Sarah; Fleming, Joanna; Fuchs, Hannah; Gibb, Fiona; Gibbons, Kimberly; Gladstone, Daryl; Glissov, Mia; Greaney, Amanda; Grieve, Hannah; Griffiths, Aisling; Hall, Charlie; Harris, Claire; Harris, Kindra; Heaney, Kieran; Holburn, Leanne; Holme, Catherine; Hosker, Jill; Howard, Rebecca; Hutchison, Louise; Jephson-Jones, Susan; Lamont, Rebecca; Landells, Suzanne; Lees, Sophie; Lindsay, Gillian; Lund, Chris; Lynch, Sorcha; MacDonald, Jenny; MacKenzie, Rebecca; Madigan, Brid; Main, Donna; Martindale, Jordan; Mathers, Katherine; Matthews, Leanne; McArdle, Sharon; McCabe, Colin; McDonald, Laura; McIlwain, Amy; McKnight, Sharon; McMath, Kirsty; Mills, Claire; Milne, Karen; Moir, Jude; Morrison, Heather; Murdoch, Neil; Murie, Gillian; Murray, Elaine; O’ Shea, Aine; Osifodunrin, Oyetutu; Paul, Sarah; Phelan, Orla; Reid, Catriona; Reilly, Lisa; Relihan, Roisin; Ret, Louise; Rusk, Lynn; Russell, Nikki; Salk, Karin; Sharma, Shivani; Simmonds, Rachel; Smith, Stephanie; Stamp, Bridget; Stevenson, Lauren; Stewart, David; Stringer, Victoria; Struthers, Jamie; Swanson, Elizabeth; Thomas, Kate; Thomson, Lesley-Anne; Torrens, Nicole; Walker, Gemma; Walker, Heather; Wallace, Katie; Wilson, Jennifer; Younger, Gail; Zegleman, Sara

Bachelor of Divinity with Honours – Clark, Rae; Harrison, Rachael; Hunt, Margaret; Linford, Timothy; MacMillan, Alasdair; McNeish, David; Strang, Gordon

Master of Arts (Divinity) with Honours – Andrew, Thomas; Boyden, Joshua; Carter, Rhiannon; Chaffey, Hannah; Charkham, Emily; Clark, Hannah; Corsar, Elizabeth; Crichton, Amy; Evans, Laura; Gard, Stephanie; Gaster, Philippa; Gillum, Rosie; Graham-Watson, Archie; Griffith, Stephen; Hawkins, Rupert; Heald, Aidan; Kendall, Joshua; Kerr-Smiley, Isabella; Kimmitt, Andrew; Kinnaird, Rachel; Le Marquand, Jonathan; MacFarlane, Joshua; Maniratnam, Nandhan; Morrissey, Rosie; O’Mahony, Sophie; Perfect, Rachel; Reynolds, Archie; Smith, Kieran; Speight, Thomas; Spence, Camilla; Stainforth, Charles

Master of Arts (Religious Studies) with Honours – Bird, Charles; Bolton, Matthew; Boothby, James; Calkin, Annabel; Dawes, Sophie; De Menthon, Louise; Devereux, Florence; Fain-Binda, Carlos; Hall, India; Hough, Stephanie; Lees, Rachel; Lewis, Gemma; Linnhoff, Josef; Morrison, Elizabeth; O’Malley, Rebecca; Page, Edward; Phillips, Sarah; Roberts, Elizabeth; Rodigan, Oliver; Rushmer, Jamie; Sneddon, Jennifer; Vaughan, Kitty; Wilson, Emma

Master of Arts with Honours

Divinity and Classics – Block, Imogen

Philosophy and Religious Studies – Forwood, Scarlett

Philosophy and Theology – Atkins, Rebekah; Beeley, Thomas; Brown, Nicola; Cerio, Rebecca; Clements, Gareth; Cowpland, Jake; Evans, Henry; Gosling, Sarah; Gritten, Katharine; Hutton, Kenneth; Johnson, Harry; Keene, Justin; Lepere, Lydia; MacCuish, Hugh; MacHale, Thomas; Marks, Hannah; Murphy, Dominic; Shiel, Emma; Williams, Eleanor; Zapolski, Rachael

Religious Studies and English Literature – Burch, Paul; Davenport, Leah; Moran, Louise

Bachelor of Arts (Religious Studies) – Burnett, Hope

Bachelor of Divinity – Notman, Alison

Undergraduate Certificate of Higher Education – Cross, Alana; Downie, Ashleigh

15.00 Ceremony

Bachelor of Arts with Honours

Community Education – Armstrong, Graeme; Deans, Sean; Ewing, Claire; Giner Garcia, Neus; Hagley, Yvonne; Holmes, Diane; Jones, Mary; MacLeod, Roderick; Maung, Khine; Nogues, Nathalie; Peacock, Marie; Walters, Charlotte

Bachelor of Education with Honours

Design and Technology – Conlan, Nikki; Mitchell, Liam; Rankin, Katharine

Physical Education – Agnew, Fraser; Alexander, Mark; Allardice, Rory; Baillie, Ross; Barr, Lynne; Beattie, Craig; Benson, Corinna; Binnian, Toby; Black, David; Boyd, Fraser; Brownie, James; Cairney, Scott; Cairns, Louise; Cairns, Mairi-Claire; Calder, Eilidh; Carbery, Jennifer; Cumming, Andrew; Cummings, Lisa; Cuthbertson, Padraig; Davidson, Ruaridh; Drummond, Jenny; Edwards, Stuart; Findlay, Katrina; Fitzpatrick, Chloe; Galbraith, Paula; Grant, Iain; Gray, Michael; Greig, Joanna; Halcrow, Gary; Holmes, Hannah; Hopkins, Graham; Hunter, Scott; Kedslie, Louise; Knight, Ross; Laverty, Euan; Lawson, Euan; MacKay, Trisha; MacLeod, Alasdair; Main, Daniel; Matheson, Caryn; McArthur, David; McCann, Sean; McCarthy, Jamie; McGhie, Ingham; McKeich, Hannah; McLaren, Heather; McQueen, Claire; Millar, Jamie; O’Brien, Sarah; Ogden, Rosie; Ogilvie, Nicola; Orchiston, Rachael; Oxburgh, David; Paterson, Caroline; Paterson, Ross; Paul, Caitlin; Raby, Stephen; Reedie, Stuart; Ritchie, Ryan; Robb, Susan; Robertson, Faye; Robertson, Joseph; Scott-Woodhouse, Struan; Shirra-Gibb, Robbie; Smith, Brendan; Stark, Christie; Swarbrick, Thomas; Taylor, Katie; Telfer, Craig; Thomson, Paul; Trezise, Jack; Walker, Serena; Watson, Tamar; White, Jonathan; Younger, Scott

Primary Education – Addis, Claire; Agnew, Sarah; Alexander, Eilidh; Allan, Nicole; Anderson, Sarah; Andrews, Roslyn; Bain, Leanne; Baird, Emily; Bajo, Samantha; Ballantyne, Melissa; Begum, Rabia; Benson, Matthew; Best, Hayley; Blackford, Lisa; Blacklock, Sarah; Broad, Gemma; Brown, Stephanie; Burns, Ailey; Cameron, Sara-Jane; Campbell, Roslyn; Clark, Jenny; Clark, Natalie; Coatham, Rachael; Coleman, Sophie; Colligan, Kirsti; Collins, Shauna; Copland, Lauren; Cousins, Ruth; Coyle, Heather; Cranie, Claire; Donald, Graeme; Donaldson, Sarah; Douglas, Lynsay; Drummond, Claire; Edmunds, Rebecca; Elliott, Anna; Farmer, Kate; Ferguson, Rona; Forbes, Rachel; Forrest, Amber; Fraser, Lyndsey; Gamrot, Kelly; Garden, Sarah; Gibson, Heather; Glendinning, Allyson; Goodman, Kerrie; Graham, Samantha; Grennan, Sinead; Hadden, Claire; Hainey, Sarah; Hanley, Donna; Hanson, Lana; Hewitt, Mark; Heyes, Jodi; Holligan, Amy; Hughes, Anna; Hunt, Kirsty; Irvine, Hannah; Jamieson, Robyn; Jenkins, Fiona; Jones, Laura; Kelly, Stephanie; Kemp, Hannah; Kerr, Suzanne; Ketchin, Holly; King, Siannon; Law, Pamela; Leask, Craig; Leith, Katie; Le Tissier, Anita; Lindsay, Rebecca; Lyell, Susan; MacDonald, Jayne; MacLeod, Laura; MacRae, Alice; Magill, Conor; Marnie, Natalie; McBride, Peter; McCart, Audrey; McCullough, Matthew; Mc Dermott, Joseph; McFarlane, Georgina; McGlashan, Gillian; McGrath, Erin; McManus, Hannah; McMillan, Kara; McMillan, Kirsty; Milne, Rebecca; Mitchell, Rebecca; Morgan, Kelly-Anne; Morley, Shaun; Morrison, Caitlyn; Morrow, Emily; Muir, Lyndsey; Mulholland, Shona; Murrin, Carly; Mynott, Catherine; Newcombe, Andrea; O’Brien, Nicole; O’Driscoll, Frances; Page, Ashley; Paterson, Kirsten; Paylor, Leanne; Petrie, Rachel; Philip, Nikki; Pottinger, Joanne; Prater, Craig; Prentice, Lauren; Probyn, Daniel; Raeburn, Claire; Reilly, Kayleigh; Renwick, Alison; Reynolds, Michelle; Richards, Charlie; Riding, Stephen; Robertson, Giulia; Robertson, Julie; Scott, Kerri; Simpson, Hannah; Sinclair, Stephanie; Skinner, Nicole; Smith, Sophie; Spinks, Lucy; Stewart, Kimberley; Stewart, Mhairi; Stibbards, Michelle; Stirling, Chloe; Sturrock, Nikki; Sutherland, Jenna; Telfer, Kirsty; Thomas, Sophie; Turnbull, Catherine; Turner, Gillian; Vann, Emma; Wallace, Claire; Watson, Clair-Marie; Watson, Katie; Wilson, Nicola; Wilson, Nikki; Wilson, Rebecca; Wishart, Victoria; Young, Lynn

Bachelor of Medical Sciences

with Honours

Sports Science Medicine – Ariyapala, Ruhith; Bunting, Ruth; Burdon, Niklas; Chaudhri, Zahra; Fox, Sheelagh; Given, Andrew; Humphreys, Catherine; Leslie, Karen; Lyttle, Camilla; Marr, Daniel; Nicol, Katherine; Robertson, Fergus

Bachelor of Science with Honours

Applied Sport Science – Ashworth, Daniel; Beacher, Jack; Brazier, Joanne; Brown, Emma; Bruce, Morven; Bryans, Andrew; Costas Batlle, Cristian; Crowe, Andrew; Forbes, Jamie; Foster, Sam; Fujita, Fumiaki; Gairns, Alan; Geale, Adam; Glover, James; Gordon, Emma; Hamill, Michael; Hancock, Damian; Holdsworth, Thomas; Main, Samuel; Manning, Benjamin; Mann, Laura; Martin, Lisa; Masters, Zain; Matthewman, Lawrence; Maytham, Stuart; McKee, Craig; McMaster, Shawn; McNaughton, Ruaraidh; Mearns, Louise; Miller, Lyndsey; O’Conor, Matthew; Richardson, Joanna; Richards, Rebecca; Stanley, Isabelle; Taylor, Jordan; West, Toby; Wong, Jiamin; Yammine, Pascal

Sport and Recreation Management – Ansell, Kevin; Arbuthnott, David; Blackett, Thomas; Clarke, Victoria; Collyer-Bristow, Archie; Cross, Rory; Fenton, Stuart; Ferrari, Oliver; Fetherston-Godley, Charlotte; Forsyth, Julie; Fraser, Neil; Haigh, Lucy; Hill, Matthew; Holcroft, Toby; Kerr, Jordan; Mann, Christopher; Mc Ginley, Declan; Rankine, Hamish; Sherlow, Conor; Stather, James; Warren-Gash, Emma

Bachelor of Arts

Childhood Practice – Brown, Wendy; Coia, Victoria; Donaldson, Carly; Edwards, Fiona; Ferguson, Rhian; Fernandez Calleja, Esther; Gardner, Fiona; Garland, Samantha; Johnstone, Laura; Lough, Lindsay; Low, Carol-Ann; Martin, Anna; McDonald, Arlene; McDowall, Jayne; McGahey, Sarah; O’Neill, Melissa; Scott, Johanna; Wardhaugh, Claire; Wilkinson, Eva

Education Studies – Cairney, Rachel; Carnie, Paul; Colyer, Sarah; Dean, Jennifer; Flood, Rory; Gray, Kirstin; Hamilton, Roseanne; Hunter, Sharon; Johnson, Emmy-Claire; Lalley, Kevin; McCulloch, Alana; McGugan, Katie; Noble, Emma; Osborne, Jodie; Ross, Cameron; Saraei, Nasreen; Simpson, Emma; Smith, Rachel; Sturrock, Nichola; Taylor, Ann; Templeton, Stuart; Thomson, Amanda; Walker, April; Wood, Nastasia

Bachelor of Science – Hanson, Karen; Pearson, Christopher; Suwanprateep, Suebwong

Undergraduate Diploma of Higher Education – Hogg, Ashley; Holmes, Alexander; Hume, Mark; Joyce, Michelle; Paris, Adam

Undergraduate Certificate of Higher Education – Diplacito, Connor; Ellis, David; Fitzgerald-Peltier, Peter; Gray, Kieran; Inglis, Chris; Kinghorn, Scott; McDonald, Fiona; Purdie, Ross; Smith, Kerry; Weir, Jamie; Wood, Marianne

Back to the top of the page