Outlander stars lead race for Scottish BAFTAs

Caitriona Balfe and Sam Heughan are in the running for BAFTA Scotland honours for Outlander
Caitriona Balfe and Sam Heughan are in the running for BAFTA Scotland honours for Outlander
Share this article
1
Have your say

Brian Cox, Peter Capaldi, Ashley Jensen and Kate Dickie will be among the stars vying for glory at Scotland’s film and TV Oscars next month.


Sam Heughan and Caitriona Balfe, the two stars of Outlander, will also be in the running for Scottish BAFTA honours - a year after the show was snubbed in the nominations.

Broadcaster Edith Bowman will be hosting the 2016 BAFTA Scotland awards ceremony.

Broadcaster Edith Bowman will be hosting the 2016 BAFTA Scotland awards ceremony.

Outlander, which is based in a vast warehouse complex in Cumbernauld and has been filmed all over Scotland, is also up for best TV drama, against the crime drama Shetland, whose star Douglas Henshall will be competing in the best TV actor category along with Dr Who star Capaldi.

Transgender actress Annie Wallace, who joined the cast of Hollyoaks actress last year, will be competing against Balfe and Jensen for the best TV actress honour.

Dundee-born Cox and veteran Glasgow actor Peter Mullan will be competing with rising Borders star Jack Lowden, who is nominated for golfing drama Tommy’s Honour, in the best film actor category.

Mullan, who starred alongside Lowden in Tommy’s Honour, is nominated for Hector, in which he plays a wandering homeless man, The Carer sees Cox portray an ageing actor with an incurable illness.

Game of Thrones star Dickie, whose previous films include Red Road, Filth and Prometheus, is nominated for best film actress, for Couple in a Hole, about a couple living in the middle of a French forest.

She is up against Ruth Negga for Iona, a gritty drama set and filmed on the Hebridean island, and Alison Peebles, an actress who has battled multiple sclerosis, for the comedy Where Do We Go From Here?

Asked about Outlander’s three nominations a year on from anger from the show’s fans when it drew a blank, BAFTA Scotland director Jude MacLaverty said: “There are different juries every year and the standards and number of entries can also vary. Our process is robust, fair and audited.”

The best feature film contenders are Terence Davies’ long-awaited big screen adaptation of Lewis Grassic Gibbon’s Sunset Song will be up against Tommy’s Honour, which explored the relationship between golf pioneer Old Tom Morris and his son Tom, and Moon Dogs, a coming-of-age tale set during a chaotic road trip from Shetland to Glasgow.

The Gary: Tank Commander special which saw Greg McHugh’s cult character quiz Scotland’s political leaders is up for the best features/factual entertainment honour.

Three other BBC shows - Mrs Brown’s Boys, Scot Squad and Two Doors Down - will be battling it out in the best comedy/entertainment programme category.

Ms MacLaverty added: “After another strong year, we’re thrilled to reveal our nominees for this year’s awards.

“The wealth of talent and brilliant work being produced in Scotland continues to shine and we look forward to celebrating our winners at another incredible evening.”
Broadcaster Edith Bowman, who is hosting the awards ceremony on 6 November, said: “Scotland continues to produce world-class talent and is showing no signs of slowing down.”


FULL LIST OF BAFTA SCOTLAND NOMINATIONS

BEST FILM ACTOR

BRIAN COX The Carer

JACK LOWDEN Tommy’s Honour

PETER MULLAN Hector

BEST TV ACTOR

PETER CAPALDI Doctor Who

DOUGLAS HENSHALL Shetland

SAM HEUGHAN Outlander

BEST FILM ACTRESS

KATE DICKIE Couple in a Hole

RUTH NEGGA Iona

ALISON PEEBLES Where Do We Go from Here?

BEST TV ACTRESS

CAITRIONA BALFE Outlander

ASHLEY JENSEN Catastrophe

ANNIE WALLACE Hollyoaks

BEST ANIMATION

AMERICAN DREAM Kevin McCrae, Jonny Harris - Playdead

NO PLACE LIKE HOME Cat Bruce, Neil Jack - KoLik

THE TESTAMENT OF GIDEON MACK Simon Biggs, Will Adams, Innes Smith, Rory Lowe - Once Were Farmers

BEST CHILDREN’S PROGRAMME

ALL OVER THE WORKPLACE Dougie Napier, Valerie Mellon, Yvonne Jennings - BBC Scotland/CBBC

DOWN ON THE FARM Donna Damassa, Jacqui McAlpine, Yvonne Jennings - BBC Scotland/CBeebies

LIFEBABBLE Donna Damassa, Julia Bond - BBC Scotland/CBBC

BEST COMEDY/ENTERTAINMENT PROGRAMME

MRS BROWN'S BOYS: CHRISTMAS SPECIAL 2015 Ben Kellett, Brendan O'Carroll, Stephen McCrum, Martin Delany - BBC Studios, BOC PIX and RTE/BBC One

SCOT SQUAD Production Team - The Comedy Unit/BBC Scotland

TWO DOORS DOWN Simon Hynd, Catherine Gosling-Fuller, Simon Carlyle, Gregor Sharp – BBC Studios/BBC Two

BEST CURRENT AFFAIRS PROGRAMME

BBC SCOTLAND INVESTIGATES: BRITAIN'S PUPPY DEALERS EXPOSED Liam McDougall, Samantha Poling, Sandeep Gill – BBC Scotland

BBC SCOTLAND INVESTIGATES: RUGBY AND THE BRAIN - TACKLING THE TRUTH Stephen Magee, John Beattie, Claire Harris – BBC Scotland

EÒRPA Angela MacLean, Nina Torrance, Margaret-Jane Mason, Rebecca MacLennan - BBC Scotland/BBC Alba

BEST FILM/TV DIRECTOR

MICHAEL KEILLOR Line of Duty

DOUGLAS MACKINNON Sherlock: The Abominable Bride

JAN MATTHYS Shetland

BEST FACTUAL SERIES

INTO THE WILD WITH GORDON BUCHANAN Wendy Rattray, Gordon Buchanan, Allanah Langstaff, Peter Strachan – Hello Halo/BBC Two

SCOTLAND'S HOME MOVIES: MEMORIES ON FILM Production Team – BBC Studios/BBC Scotland

THIS FARMING LIFE Production Team – BBC Studios/BBC Two

BEST FEATURE FILM

MOON DOGS Kathy Speirs, Philip John, Raymond Friel, Derek Boyle - Up Helly Aa, Ripple World Pictures

SUNSET SONG Terence Davies, Sol Papadopoulos, Roy Boulter, Bob Last - Hurricane Films

TOMMY’S HONOUR Jason Connery, Keith Bank, Bob Last, Jim Kreutzer - Gutta Percha Productions, SellOutPictures

BEST FEATURES/FACTUAL ENTERTAINMENT PROGRAMME

ANTIQUES ROAD TRIP Chris Greenwood, Matt Jackson, Andrew Robertson, Kirsten Highet - STV Productions/BBC Two

GARY: TANK COMMANDER, ELECTION SPECIAL Simon Hynd, Chris Grady, Greg McHugh - BBC Studios/BBC Scotland

SUPERSHOPPERS Nicole Kleeman, Jo Scott - Firecrest Films/Channel 4

BEST GAME

BINARIES Anthony Gowland, Will Morton - Ant Workshop

GLITCHSPACE Robin Griffiths, Mustafa Cetiner, Graham Hill, Ronan Quigley - Space Budgie

KILLBOX Malath Abbas, Tom DeMajo, Albert Elwin, Joseph DeLappe - Biome Collective

BEST SHORT FILM

ISABELLA Ross Hogg, Duncan Cowles

SWAN Lindsay Brown, Anne Milne

TAKE YOUR PARTNERS Siri Rodnes, Stuart Condy, Sara Forbes

BEST SINGLE DOCUMENTARY

DUNBLANE: OUR STORY Stephen Bennett, Michael McAvoy, Lucy Austen – STV Productions/BBC One

THE ISLANDS AND THE WHALES Mike Day - Intrepid Cinema

SEVEN SONGS FOR A LONG LIFE Amy Hardie, Sonja Henrici – SDI Productions/BBC Scotland

BEST SPECIALIST FACTUAL PROGRAMME

IMAGINE...RICHARD FLANAGAN: LIFE AFTER DEATH Jack Cocker, Alan Yentob, Tanya Hudson – BBC Studios/BBC One

TED HUGHES: STRONGER THAN DEATH Richard Curson Smith, Ross Wilson, Liz Hartford, Lucy Evans – Matchlight/BBC Two

THE TRUTH ABOUT DEMENTIA Jane Aldous, Dan Child, Mairead Maclean, Sharon Adams – BBC Studios/BBC Two

BEST TV DRAMA

NOT SAFE FOR WORK DC Moore, Andy Baker, Kieron Hawkes, Jemma Rodgers – Clerkenwell Films/Channel 4

OUTLANDER Production Team - Tall Ship Productions, Story Mining & Supply Co., Left Bank Pictures, Sony Pictures Television/Amazon Prime Instant Video

SHETLAND Production Team – ITV Studios/BBC One

BEST FILM/TV WRITER

GABY CHIAPPE Shetland

DC MOORE Not Safe for Work

JONATHAN WILSON AND CIARA CONWAY River City